cofnijstrona domowa
SEGREGUJ ODPADY
4 kroki do celu, czyli jak w dobie kryzysu zaoszczędzić trochę grosza segregując odpady.

KROK 1 - podwyżka

W miesiącu styczniu 2008 do mieszkańców dotarły nowe, obowiązujące od 1 lutego 2009, naliczenia. Wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu jest w mediach często przywoływany i równie często i szeroko komentowany: tak więc dla nas niejako oczywisty, natomiast na wzrost kosztu wywozu nieczystości mamy wpływ.
Owszem, od 01 stycznia b.r. wzrosła opłata marszałkowska (tzw. korzystanie ze środowiska) od 15,71 zł/tonę w roku 2007, 75 zł/tonę od 01.01.2008
i do 100,00 zł./tonę od 1 stycznia b.r. Przełożyło się to ewidentnie na koszt wywozu nieczystości komunalnych, tj. składowanych w altankach śmietnikowych.
Jednak przy każdej niemal altance śmietnikowej stoją także inne pojemniki.

KROK 2 – świadomość

O podwyżkach już wiemy – pora uświadomić sobie, że przeciętny człowiek produkuje w ciągu roku w swoim gospodarstwie domowym górę śmieci tj. około 80 kg odpadów organicznych, 47 kg papieru, 20 kg szkła, 9 kg metali i 2 m3 śmieci organicznych (mniej więcej 70 % zawartości naszego kosza to surowce, które można odzyskać). Koszt ich wywozu uzależniony jest od ilości wyrzucanych odpadów. Opróżnione wiaderko na śmieci to dla większości z nas najczęstsze rozwiązanie problemu zbędnych odpadów.
Niestety to co znika z naszych oczu nie znika z naszego środowiska naturalnego. Wyrzucone śnieci jedynie zmieniają miejsce swego pobytu. Natomiast w wyniku selektywnej zbiórki uzyskujemy surowce, których ponowne przetworzenie na produkt wymaga dużo mniejszych nakładów energii. Zmniejszenie zużycia energii pociąga za sobą redukcję ubocznych skutków wytwarzania energii, jakimi są zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany.
Dzięki segregacji odpadów możemy nie tylko ograniczyć zużycie energii. Tak więc podstawową drogą do ograniczenia ogólnej ilości produkowanych śmieci jest ich segregacja połączona ze zbiórką surowców wtórnych.

KROK 3 – co, gdzie, jak?

Odpowiedź na to tajemnicze pytanie jest bardzo prosta: w domu. Segregacja prowadzona w gospodarstwie domowym, czyli niejako „u źródła”, jest bardzo opłacalna dla naszego budżetu domowego ponieważ odzyskane surowce wtórne (butelki, puszki, makulatura itp.) zmniejszają objętość i wagę śmieci zebranych w pojemniku na odpady, a to znacznie redukuje koszty ich wywozu. Wystarczy przygotować sobie dwa worki lub reklamówki foliowe (oczywiście wykonane z folii biodegradowalnej ?) Jedna z nich posłuży nam do składowania surowców wtórnych, druga – pozostałych śmieci. Czyli: zamiast jednego worka, mamy dwa, a to przecież niewielka różnica. Z drugim workiem wędrujemy – tradycyjnie – do altanki, z pierwszym do pojemników na surowce. I wrzucamy: kilka puszek do czerwonego pojemnika, dwie przeczytane gazety do niebieskiego, butelkę do Coli do żółtego… itd. Proste, prawda? Zajmie nam to dosłownie trzy-cztery minuty, ale w kieszeni zostanie parę groszy.
Dla mieszkańców opróżnianie pojemników na surowce jest BEZPŁATNE!!! Koszty opróżniania pojemników do selektywnej zbiórki odpadów pokrywa Związek Gmin Regionu Płockiego.

KROK 4 – Cel

Oszczędność pieniędzy – firmy zajmujące się odbiorem nieczystości komunalnych będą przyjeżdżać do altanek śmietnikowych rzadziej, faktury za wywóz nieczystości będą mniejsze, mieszkańcy będą płacić za wywóz śmieci mniej.
Ochrona zasobów naturalnych - zastosowanie surowców wtórnych zmniejszy zastosowanie surowców pierwotnych i niedobór zapasów bogactw naturalnych.
Ochrona środowiska - wydobywanie surowców i przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne jest nieustannie związane z obciążeniem i niszczeniem środowiska; oznacza to, że ochrona zasobów naturalnych jest jednocześnie ochroną środowiska.
Oszczędność energii - surowce wtórne są nośnikami energii, ich wykorzystanie prowadzi do ochrony energii tak długo, jak nakład energii na ich odzyskanie jest mniejszy od energii, którą w sobie zawierają i którą da się dzięki nim uzyskać. Oszczędzanie energii jest zatem także ochroną środowiska.
 
 © 2008 - 2019, Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa.
09-400 Płock, ul. Obrońców Westerplatte 6A, tel/fax 24 262 42 11
NIP: 774-000-18-56, REGON: 000492115, KRS: 0000199116
Wszelkie uwagi na temat działania serwisu proszę kierować na adres e-mail.
Strone główną odsłonięto 543057 razy.
PortalOz